Mi lesz az OKJ után?

Ez a blog azért jött létre, hogy tájékoztatást, segítséget nyújtsunk azoknak, akik tanulni szeretnének, szakmát szerezni, vagy csak komolyabban érdeklődnek bizonyos témák iránt. Mi ugyanis fontosnak tartjuk azt, hogy korrekt, lehetőségeinkhez mérten pontos és aktuális információkat tudjunk leendő tanulóink rendelkezésére bocsátani.

Olvasási idő: kb. 10 perc

És most azt gondoljuk, hogy a legfontosabb kérdés, ami felmerül sokakban az a következő: Mi lesz az OKJ után?

A szakképzés, a felnőttképzés rendszere az idei évben bevezetett jogszabályiváltoztatások következtében gyökeresen átalakul. Ezt már megtapasztalhatták azok a szülők is, akik gyermeküket szakközépiskolába íratták be idén. Már az iskola bejárata melletti táblán is más név szerepelt a korábban megszokottakhoz képest: szakképző intézmény, vagy esetleg technikum. És a szakmák változásáról még nem is ejtettünk szót.

A most kivezetésre kerülő OKJ-s rendszer 1993 óta szolgálta a munkaerőpiaci igényeket, hol jól, hol kevésbé jól, és persze folyamatosan – szinte állandóan – változva. Utóbbival nincs is semmi baj, hiszen a munkaerőpiac, a munkáltatói igények és természetesen a szakmai tudás is változik, fejlődik, melyhez igazodni szükséges.

Tény ugyanakkor, a több mint 700 szakmát magába foglaló OKJ struktúra meglehetősen kiterjedt, helyenként átláthatatlan, olykor-olykor nem következetes elemekből épült fel, amely megérett a reformra.
 

Ez a változás következett be idén, melynek a főbb elemei az alábbiak:

  1. Az OKJ rendszer teljes egészében kivezetésre kerül, felnőttképzésben 2020. december 31. napjáig lehet indítani még képzéseket.

  2. A szakképzés megújításának egyik pillére az ún. „Szakmajegyzék”, ami lényegében az OKJ-s rendszerben a „nagy” szakmák (pl. villanyszerelő, kőműves, pénzügyi-számviteli ügyintéző, eladó, stb.) rövidített, megszűrt, részben átalakított, a piaci igényekhez igazított jegyzéke, amely 174 db képzést tartalmaz jelenleg, és ezek kizárólag iskolarendszerben indíthatóak. 2020. szeptemberétől már ezen új rendszer alapján került sor a beiskolázásra.

  3. 2021 januárjától felnőttképzésben szakmát már csak az új rendszer szerint lehet tanulni, ennek megfelelően a Szakmajegyzékben szereplő szakmák már tanulhatók ebben a körben.


De mi lesz akkor a felnőttképzésben? Mit lehet tanulni januártól?

A rendszer látszólag rugalmasabbá válik, nem lesznek ugyan OKJ-ban rögzített képzések, cserébe olyan,

központilag ellenőrzött képzési lista fog rendelkezésre állni, ami mind a munkáltatók, mind pedig a tanulni vágyók számára iránymutatást nyújthat.

Az Innovációs és Technológiai Minisztérium Ágazati Készségtanácsokat hozott létre, melyek feladata olyan – felnőttképzésben megvalósítható – programkövetelmények (kvázi képzési követelmények, előírások, leírások) előkészítése és elfogadása, melyek kiváltják a korábbi OKJ-s szakmákat. A különbséget talán úgy lehet a legjobban megragadni, hogy az így készülő programkövetelmények tartalmazni fogják a szakma által közvetített korszerű kompetenciákat, azaz jobban igazodnak a munkaerőpiaci igényekhez.

A felnőttképző intézmények ezen programkövetelmények alapján fogják kidolgozni saját képzési programjukat,
valamint a vizsgák az ebben leírtak szerint fognak zajlani.


Mi lesz a különbség? Most kezdjek el inkább tanulni, vagy várjam meg az új rendszert?

Erre a kérdésre nagyon nehéz válaszolni. Amennyiben valaki biztosan tudja, hogy milyen szakmát szeretne tanulni, akkor

érdemes még most beiratkozni, hiszen a jelenlegi rendszer „jól bejáratott”, ismertek a követelmények, a vizsgafeladatok, a gyakorlati oktatás rendszere, és az így megszerzett bizonyítványt a munkaerőpiac ismeri, és elismeri.


Abban az esetben, ha valaki bizonytalan, nem tudja még pontosan, hogy mit szeretne, akkor lehet, hogy talán érdemes még várni pár hónapot, esetleg fél-, vagy egy évet. Ennyi idő mindenképpen szükséges ahhoz, hogy az új rendszerben kialakuljanak a „rutinok”, ismertek legyenek a követelmények, és az, hogy a munkaerőpiac hogyan fogadja az újfajta végzettségeket, papírokat.



Mahler Balázs
felnőttképzési szakember

Online induló tanfolyamok, képzések

 

 

2021. áprilisától érkezik a Képzési Hitel

Ösztöndíj lehetőség a felnőttképzésben