Gyermekszeretet és elhivatottság: a pedagógiai és gyógypedagógiai asszisztens munkája

Gyermekszeretet és elhivatottság: a pedagógiai és gyógypedagógiai asszisztens munkája

Gyermekszeretet és elhivatottság: a pedagógiai és gyógypedagógiai asszisztens munkája

Napjainkban sokfelől hallunk pedagógushiányról és arról, hogy a tanároknak, tanítóknak nehézséget okoz munkájuk végzése, túlterheltnek érzik magukat. A pedagógiai, illetve gyógypedagógiai asszisztensek azok a szakemberek, akik tanítói vagy tanári végzettség nélkül segítik a pedagógusok munkáját. Ezt a képzést azoknak ajánljuk, akik szeretnek gyerekekkel foglalkozni úgy, hogy nem válnak diplomás szakemberekké.

Olvasási idő kb.: 5 perc

Mivel foglalkozik a pedagógiai asszisztens?

 

Pedagógiai asszisztenseket foglalkoztatnak minden olyan intézményben - iskolákban, óvodákban, gyermeknevelő és gondozó intézményben - ahol gyerekek, fiatalok felügyelete, nevelése, oktatása zajlik. A pedagógus szakembet - tanító, óvodapedagógus, tanár - irányítása mellett segíti a tanórák és a mindennapos tevékenységek előkészítését, lebonyolítását, zökkenőmentes lezajlását. Segít megszervezni a nap rendjét iskolán belül és kívül: programokat és feladatokat készít elő, kíséri a csoportot, gondozza a gyerekeket, részt vesz az intézmény és a szülő közötti kapcsolattartásban is. Különös figyelmet szentel a hátrányos helyzetből érkező gyerekeknek és a családjuknak,

Az iskolák, óvodák mellett pedagógiai asszisztensként elhelyezkedhetsz családsegítőként vagy szociális intézmények munkatársaként, de dolgozhatsz játszóházban, nyári táborban vagy családi napköziben is. A képzésen elsajátított pedagógiai, pszichológiai ismereteid, fejlődéslélektani tanulmányaid képessé tesznek arra, hogy ezeken a területeken megálld a helyed, és türelemmel, empátiával terelgesd a gyerekeket az iskolai, óvodai élet során. Tanórát nem kell tartanod, hiszen ez a pedagógus kompetenciája, de ezen kívül minden más feladatban közreműködhetsz, amire az adott intézményben, az adott gyerekek és kollégák között igény merül fel. A legfontosabb, amivel jó, ha rendelkezel, a gyerekek szeretete, az elhivatottság és a kedves, de határozott fellépés, amivel tudsz majd hatni a gyerekcsapatra.

 

 

 

Gyógypedagógiai asszisztens: a fejlesztett gyerek támasza

 

A gyógypedagógia egy speciális ág a pedagógián belül. Gyógypedagógiai asszisztensként speciális nevelési igényű gyerekekkel foglalkozhatsz. Bizonyos szempontból nehezebb munka ez, de sokkal szebb is lehet, és ugyanúgy rengeteg örömet adhatsz. Amellett, hogy a gyógypedagógus első számú segítőjeként dolgozol, az érintett gyerekek legfőbb támasza leszel: segíted a tanulásban, a közösségben való eligazodásban, te lehetsz az a kapocs, amely irányt mutat neki a külvilágban történő boldogulásban. Gyógypedagógiai asszisztensként ezért a tevékenységed eltér a pedagógiai asszisztensétől: jellemzően a rád bízott gyerekkel töltöd a napod nagy részét, őt segítheted nemcsak a tanórákon, de az iskolában töltött ideje többi részében is. Sokszor szoros kapcsolat alakul ki a gyógypedagógiai asszisztens és a fejlesztett gyerek között, gyakran ő az a felnőtt, aki felé a gyerek bizalommal fordulhat.

Gyógypedagógiai asszisztensként dolgozhatsz oktatási intézményben a pedagógiai asszisztensekhez hasonlóan, de speciális tudásod más területeken való munkavégzésre is feljogosít majd. Speciális nevelésű gyerekek közösségeiben, alapítványoknál, magánintézményekben, napközi otthonokban vagy egészségügyi intézményekben is szükség lehet a tudásodra.

Pedagógiai munkatárs képzések

              

Mind a pedagógiai, mind a gyógypedagógiai asszisztens hiányszakma ma Magyarországon, így ezzel a képzettséggel a tarsolyodban várhatóan nem lesz nehéz elhelyezkedned. Mindkét tanfolyam jellemzően egy évet vesz igénybe, amelyben elméleti és gyakorlati képzést is kapsz, emellett pedig 40 óra szakmai gyakorlatot kell teljesítened egy választott intézményben. Lehetőség van online képzésre is, amellyel rugalmasabban, saját időbeosztásodhoz szabva tanulhatsz. A Minervánál különböző részletfizetési lehetőségeket, kedvezményeket és ösztöndíjat is tudunk ajánlani a képzés könnyebb végzéséhez, hogy minél inkább a tanulásra koncentrálhass. A képzéseket eléred oldalunkon, ha pedig kérdésed van, keress bátran minket elérhetőségeinken!

3 + 1 tipp a hatékony felnőttkori tanuláshoz
Online tanulás - oktatói szemmel
Kisokos az online órádhoz - azaz, hogy készülj a tanulásra?