Október a mentális egészség hónapja

Te mennyit foglalkozol a mentális egészségeddel? Dolgozol, otthon tanulsz a gyerekkel, végzed a háztartási munkákat, hétvégén a lakás, a kert, az autó körüli teendőket és még tanfolyamra is jársz... mégis mikor lenne erre időd, energiád? Nem vagy egyedül ezzel az érzéssel - éppen ezért nevezte ki az ausztrál Way Ahead szervezet az októbert a mentális egészség hónapjának.

Olvasási idő kb.: 3 perc

Ebben a hónapban szakemberek, csoportok, magazinok és cikkek biztatnak arra, hogy szánjunk időt és energiát a mentális egészségünkre. Abban mindenki egyetért, hogy a testi egészség fontos, hiszen mindazt a feladatot, ami a mindennapokban előttünk áll, csak úgy tudjuk véghez vinni ha fizikailag bírjuk. A testi panaszokat egyszerűbb is észrevenni, hiszen fájdalmakkal, látható, érzékelhető, mérhető tünetekkel járnak. Talán meglepő, de ha a mentális vagy lelki egészségünk meggyengül, az is éppen annyira akadályozhat a munkában, tanulásban, a család menedzselésében, mint ha influenzával ágynak esünk.

Különösen fontos most, hogy a mentális egészségünkre hangsúlyt helyezzünk, hiszen a koronavírus-járvány akkor is komoly terhet rótt mindannyiunkra, ha nem kaptuk el a betegséget. Otthonoktatás, a munkahelyek veszélybe kerülése, az aggodalom a szeretteinkért - mindez megterhelést jelent. De mit is jelent a mentális egészség, és milyen tünetekre kell odafigyelnünk?

A mentális egészség fogalma

 

A mentális egészség az érzelmi, lelki és társas jóllét állapotát és a nehézségekkel való hatékony megküzdés képességét jelenti. Így leírva már érthető, miért olyan fontos ennek elérése és megőrzése, legalább annyira, mint a fizikai egészségünké. A leggyakoribb tényező, ami veszélyezteti ezt, a stressz - ezzel pedig mindannyian találkozunk, csak éppen az nem mindegy, milyen gyakran és milyen mértékben. A krónikussá váló stressz akár kiégéshez is vezethet! Ha tapasztaltad már magadon a következő tüneteket, érdemes neked is beiktatnod néhány közérzetjavító szokást.

  • Nehezen alszol el, gyakran felriadsz éjszaka vagy éppen reggel leverten ébredsz
  • Túl sokat eszel, főként szénhidrátokat, vagy éppen enni sincs időd
  • Alacsony az energiaszinted, állandóan fáradt vagy
  • Úgy érzed, nem vagy képes ellátni a mindennapi feladataidat
  • Kerülsz olyan tevékenységeket, amelyeket korábban örömmel végeztél
  • Nem szívesen mész emberek közé, pedig korábban előszeretettel jártál társaságba

Mit tehetek, ha érintett vagyok?

 

Ha felismerted, hogy lépned kell, az már önmagában is egy jó eredmény! Ne ijedj meg és ne gondold túl: indulj ki a fizikai tünetekből, ezeken viszonylag egyszerűen javíthatsz. Sokat segíthet a rendszeres vízfogyasztás: ennek a legegyszerűbb trükkje, ha reggelente kiteszel az asztalodra egy palack vizet, aminek a munkanap végére el kell fogynia. Kezdj el vitaminokat, nyomelemeket szedni - lehet, hogy csak a magnéziumhiány miatt alszol rosszul. Mikor jártál utoljára orvosnál? Érdemes lehet egy vérképet is csináltatni.

Most jönnek azok a lépések, amelyek már egy kicsit több ráfordítást igényelnek. Fontos, hogy eldöntsd, hogy számítasz magadnak annyit, hogy ezekre a dolgokra időt szakítasz - lehet, hogy az eddig pihenésnek gondolt tévénézés vagy a közösségi média helyett iktatod be valamelyiket.

Az önismeretnek nagy jelentősége van ebben a folyamatban: végig kell gondolnod, mi az, ami téged feltölt - ez ugyanis mindenkinél más lehet. Van, akinek a jóga vagy a napi tizenöt perc meditáció segít. Van, akinek egy nagy sétá válik be, különösen, ha a kutyája is vele tart. Állíts be időzítőt a telefonodon, hogy jókor elmenj lefeküdni - a rendszeres és elegendő alvás nagyon sokat segít! A mozgás is ilyen: lehet, hogy nehéz rávenned magad, hogy fizikailag fárasztó, de ha megtaláltad a kedvenc mozgásformádat, észre fogod venni, mennyire jó hatással van a lelkedre is.

Éppen az nyomaszt, hogy nincs időm semmire. Hogyan férne bele mindez a napomba?

 

Kezdd apró lépésekkel! Először csak vizsgáld meg az életmódodat, a napirendedet. Vannak olyan feladatok, amiket másra tudsz bízni? Milyen nálatok a családi munkamegosztás? Mit csinálsz a szabadidődben? Ha belefér például az ebédrendelés főzés helyett - csakis egészséges, kiegyensúlyozott ételekkel! - vagy a gyerekekre bízod a porszívózást, máris felszabadul valamennyi időd. Ne félj ezeket a perceket olyasmire fordítani, amitől jobban érzed magad!

Tudom, mert magam is tapasztaltam: nem könnyű munka és család mellett tanulni. Éppen azért kell, hogy magadra is időt szánj, hogy ezt a plusz terhet úgy tudd vinni, hogy a végére sem facsarod ki magad teljesen. A fenti tippekkel neked is sikerülni fog!

3 + 1 tipp a hatékony felnőttkori tanuláshoz
Online tanulás - oktatói szemmel
Kisokos az online órádhoz - azaz, hogy készülj a tanulásra?