Milyen képzésekhez szükséges szakmai előképzettség? – Bemeneti feltételek III.

Milyen képzésekhez szükséges szakmai előképzettség? – Bemeneti feltételek III.

Milyen képzésekhez szükséges szakmai előképzettség? – Bemeneti feltételek III.

Mit jelent a szakmai előképzettség, mi a különbség a szakami előképzettség és az iskolai végzettség között? Miért szükséges egészségügyi alkalmassági vizsgálat egyes képzéseken való részvételhez? Mit értünk ráépülés alatt? A képzésbe történő bekapcsolódás feltételeit, azaz a bementi feltételeket felsorakoztató sorozatunk utolsó részében ezekre a kérdésekre próbálunk választ találni, tartsatok velünk.

Olvasási idő kb.: 4 perc

Három részes sorozatunk utolsó részéhez értünk, foglalkoztunk már az alapfokú végzettségre épülő képzésekkel ITT, a középfokú végzettséget előíró tanfolyamokkal ITT, és most ebben az utolsó részben azt szeretnénk körbejárni, milyen továbbtanulási lehetőségünk van, ha már megszereztünk egy-egy szakmát, szakképesítést. Azaz milyen képzésekre tudunk jelentkezni, ha van szakmai előképzettségünk.

Mielőtt megnézzük a képzési lehetőségeket, definiáljuk a legfontosabb fogalmakat:

Alapszakmát iskolarendszerű képzésben sajátíthatunk el, jelenleg 175 ilyen szakma áll rendelkezésünkre és a szakmajegyzék tartalmazza őket. A részszakképesítések a szakmának olyan önállóan elkülöníthető részei, amelyek legalább egy munkakör betöltéséhez szükséges kompetenciák megszerzését teszik lehetővé. A ráépülések olyan szakmai képzések, melyek egy alapszakma, vagy részszakképesítés meglétét a képzésbe való belépés feltételeként szabják meg. Pl.: Raktárvezető csak akkor lehetsz, ha van raktáros végzettséged.

Amikor egy képzés bemeneti feltételei között szakmai előképzettség megjelölését látod, akkor az azt jelenti, hogy az adott képzési területen már rendelkezned kell egy végzettséggel, vagy egy bizonyos végzettséggel, ahhoz, hogy a tanulást el tudd kezdeni. Hogy pontosan mely végzettségeket fogadják el bemeneti feltételként az adott képzéseknél, azt a programkövetelmények, és a képzési programok tartalmazzák. Ne feledd, ha nem vagy biztos benne, hogy szakmai előképzettséged megfelel a képzésben való részvételhez kérdezd meg a képzőt, akik pontos tájékoztatást tudnak adni. A szakmai előképzettség tehát egy szűkebb fogalom, mely egy korábban megszerzett szakma, szakképesítés, részszakképesítés meglétét feltételezi. Az iskolai előképzettséget tágabb fogalomként használjuk, hiszen ide sorolunk minden bizonyítvány és oklevelet, melyet a képzésben résztvevő a korábbiakban már megszerzett.

Amikor egy tanfolyamra jelentkezünk még egy fogalommal találkozhatunk a bemeneti feltételek között, ez pedig az egészségügyi alkalmassági. Az egészségügyi alkalmassági alatt általában foglalkoztatás egészségügyi igazolást értünk, melyet üzemorvos, vagy erre jogosult orvos ad(hat) ki. Ez az dokumentum igazolja, hogy az adott szakma, szakképesítés betöltésére fizikailag alkalmas a tanuló. A vizsgálat kitérhet - foglalkozás jellegétől függően - látás, hallás vizsgálatra, általános állapotfelmérésre, vagy akár tüdőszűrő vizsgálatra is.

Nézzük milyen képzéseket tudunk ajánlani Neked, ha már van szakmai előképzettséged:

 
1. Pénzügyi területen az alábbi képzéseink érhetők el:

Új típusú szakmai képzés megnevezése Óraszám Bemeneti feltétel
Okleveles adószakértő tanfolyam 270 óra felsőfokú iskolai végzettség, továbbá min. egy B2 (korábban középfokú) komplex (korábban C típusú) államilag elismert nyelvvizsga + pénzügyi területen szerzett szakmai képzettség
Adótanácsadó tanfolyam 310 óra érettségi végzettség + pénzügyi területen szerzett szakmai képzettség
Vámügyintéző tanfolyam 420 óra érettségi végzettség + pénzügyi ügyintéző végzettség



2. Kereskedelemhez köthető tanfolyamok között, szerepel többet között a fent említett raktárvezető képzés is.

Új típusú szakmai képzés megnevezése Óraszám Bemeneti feltétel
Üzletvezető tanfolyam 140 óra középfokú végzettség + kereskedelmi szakmai előképzettség
Raktárvezető tanfolyam  160 óra értettségi + raktáros szakmai végzettség



3.
Egészségügyi, egészségvédelmi képzéseink nagyjából 10-12 hónap alatt végezhetők el:

Új típusú szakmai képzés megnevezése Óraszám Bemeneti feltétel
Demencia Gondozó Tanfolyam   600 óra alapfokú iskolai végzettség + szakmai előképzettség (eü, vagy szociális területen szerzett szakma)

Egészségügyi gázmester tanfolyam

600 óra érettségi + egészségügyi kártevőírtó végzettség + egészésgügyi vizsgálat


4.  Végezetül egy balesetvédelmi képzést is hoztunk Neked:

Új típusú szakmai képzés megnevezése Óraszám Bemeneti feltétel

Tűzvédelmi főelőadó tanfolyam

180 óra érettségi végzettség + tűzvédelmi eladó végzettség

 
Málics Bettina
okleveles andragógus, tréner 




 Add le érdeklődésed, hogy elsőkézből értesülhess az indulási információkról. Az űrlap kitöltésével most ingyen letöltheted a Hatékony álláskeresés 3 lépésben E-bookot.
 Az űrlap kitöltése nem jelent tanfolyami jelentkezést, nem jár semmilyen kötelezettséggel.
 

Felnőttképzés – Fogalommagyarázat III.

Milyen képzésekre tudok jelentkezni alapfokú végzettséggel? - bemeneti feltételek I.

Minden, amit az új típusú szakmai képzésekről tudni lehet és tudni érdemes