Méhekkel a klímaváltozás ellen - legyél te is méhész!

Évek óta kongatják a vészharangot a környezetvédők: veszélyben a beporzó rovarok, és velük együtt mi is. Nem csupán a méz miatt, hiszen a méhek, ezek az apró jószágok sokkal többet tesznek annál, mint hogy előállítják ezt az édes és egészséges csemegét.

Nem véletlen a beporzó rovarok elnevezés: miközben virágról virágra szállnak, és gyűjtögetik a nektárt, egyúttal elviszik a testükre tapadt virágport egyik virágtól, egyik növénytől a másikig, ezzel biztosítva a virágok termőre fordulását. A fáknak csak a kisebb része szélbeporzású, csaknem 90%-uk esetében méhek és más beporzók végzik el ezt a munkát. Méhek nélkül nincs gyümölcs, de a termesztett növények háromnegyede tőlük függ: fontos élelmiszerek, gyógy- és fűszernövények, takarmánynövények, bioenergia-, textília- és faalapanyagok. A méhek tehát ökológiai és gazdasági szempontból is nélkülözhetetlenek. Az agresszív növényvédőszerek, a biodiverzitás és az élőhelyek számának csökkenése, a klímaválság azonban veszélyhelyzetbe sodorta őket, a segítségünkre szorulnak - és ez nem csupán a méhek, hanem az emberek érdeke is.

Olvasási idő kb.: 7 perc

Mit tehetünk mi?

 

Biztosan észrevetted már, hogy a városokban megjelentek azok a zöldfelületek, ahol nem vagy csak nagyon ritkán nyírják a füvet, az aljnövényzetet. Van, ahol magvetéssel gondoskodnak nem csupán zöld, de színes, változatos virágokban gazdag területekről, ahol a méhek és más beporzók rátalálhatnak a számukra szükséges élettérre. A legtöbb helyen táblával is jelölik ezeket a méhlegelőket. Sokan bosszankodnak miattuk, hiszen a szép zöld gyephez szokott szemünknek ezel a területek gondozatlannak tűnhetnek, illetve az allergiások is tartanak tőle, hogy emiatt több pollen kerül a szervezetükbe. Ezek azonban hasznos területek, létezésükből mindannyian profitálhatunk.

Érdemes tájékozódni a méhlegelőkkel kapcsolatban - ha felismered a fontosságát, talán elfogadod a szépségét is, más szemmel tudsz majd nézni rá, ha tavasszal a városon belül újra ilyen területbe botlasz. Ez az egyik olyan lépés, amit nem csupán egyéni, de közösségi szinten is elkezdtek már megtenni a települések vagy cégek. Hasonlót te is létrehozhatsz a saját kertedben: vannak kifejezetten méhbarát magkeverékek, mézelő virágok, amik ágyásokba ültetve vonzzák a rovarokat, és táplálékot adnak nekik. Az is elég, ha egyszerűen nem nyírod le a füvet egy területen - magától, a szél és a rovarok, madarak szárnyán érkező magokból is színes, vadvirágoktól tarkálló méhlegelő válhat belőle. Nyári melegben, szárazság idején vizet is tehetsz ki a rovarok számára a kertbe, télre pedig érdemes méhecskehotelt készíteni. Korhadt fába fúrj apró lyukakat, ha van letört, üreges nád- vagy bambuszszárad, azokat is összekötözheted egy kupacba - van, aki tényleges hotelt épít a házikó formába rendezett alapanyagokból. Ez segít a beporzó rovaroknak menedéket találni és átvészelni a telet.

Ha teheted, ne permetezd a fákat - ha muszáj, válaszd meg körültekintően, hogy milyen szert használsz. Nálunk beváltak a feromonos rovarcsapdák - ezeket célzottan az adott kártevő rovar vonzására állítják elő, a hasznos rovarok elkerülik őket.

Legyél te is méhész!

 

Ha szeretnél jobban elmélyedni a méhek világában, többet tudni róluk, az életükről és a gondozásukról, és a gyakorlatban is szeretnél tenni azért, hogy ezek a csodálatos kis állatok fennmaradjanak és tovább segítsék a gyümölcs- és zöldségtermesztést, végezz el te is egy méhészképzést!

Mit mondanak a méhekkel foglalkozó szakemberek, miért szeretik, amit csinálnak?

  • Természetközeli munkát végezhetek - mondja Zoltán. - Nem tudnám magam egy irodában vagy üzemben elképzelni. Azt is szeretem benne, hogy sokat lehet tanulni más szakemberektől, könyvekből és persze maguktól a méhektől is.

Zsolt szerint jó érzés, hogy segíthet életben tartani a méhcsaládokat, a beporzó rovarok világát, és persze egy szép szakmát is. Ő munka mellett tanulta ki és mellékállásként végzi a méhészkedést.

 - Nagyon sok olyan apró mozzanat van ebben a munkában, amit érdemes elraktározni az emlékeink között - véli Zsolt. -  Fontos számomra a tiszta, jó minőségű méz készítése, amit a saját családom asztalára is szívesen teszek. Ez egy olyan hobbi, ami amellett, hogy kikapcsol, hasznot is hoz, kihívást is jelent, és hosszabb távon akár teljes megélhetést is adhat.

Méhész tanfolyamra jelentkezhetsz kollégáinknál ezen az elérhetőségen. A képzés során megismerheted a méhcsaládok kezelését és a telelő fészek elkészítését. Megtanulod, hogyan kell a  méhészeti eszközöket és kaptárakat felújítani, rajokat befogni és betelepíteni. A méhész emellett méhanyákat nevel, pároztat és anyásít, valamint képes szakszerűen kezelni a méhészeti munkaeszközöket, gépeket, berendezéseket.

Várjuk jelentkezésedet hamarosan induló méhész képzésünkre!

3 + 1 tipp a hatékony felnőttkori tanuláshoz
Online tanulás - oktatói szemmel
Kisokos az online órádhoz - azaz, hogy készülj a tanulásra?