Így tanulj az ünnepek alatt

Legutóbbi cikkünkben a lassítást, a slow karácsonyt jártuk körbe. Igen ám, de sokaknak a készülődéstől függetlenül is ez az egyik leginkább terhelt időszak az évben, hiszen a tél a vizsgák időszaka is. Ha egyelőre nem látod át, hogyan illeszd be a tanulást a mindennapjaidba az ünnepek alatt, segítünk!

Olvasási idő kb.: 4 perc

Emlékszem, az egyetemi évek alatt szinte közmondásos volt a „karácsonykor majd tanulunk a fa alatt” mondat. Valóban, bár téli szünet volt, a januári vizsgákra való felkészülés miatt éppen csak néhány órára, az ajándékozás vagy az ünnepi vacsora idejére tettük félre a könyveket. Pedig akkor még sok szabadsággal rendelkező fiatalok voltunk - később, amikor már felnőttképzésben tanultam, ennél sokkal jobb időbeosztásra volt szükség munka és család mellett.

Rutinok, rutinok, rutinok

Nem tudom eléggé hangsúlyozni a rutinok dicséretét. Ha tervet készítesz - bizony, mint Hermione a Harry Potterben - és némi rugalmassággal tartod is magad hozzá, úgy haladhatsz hatékonyan a tananyaggal, hogy nem fogod azt érezni, hogy egész nap a könyv fölött ülsz, ráadásul még kikapcsolódásra is maradhat időd. Itt is fontos az önismeret: mikor fog jobban az agyad? Van, aki ébredés után frissen tud a legjobban tanulni, más ilyenkor, álmosan még csak a kevesebb koncentrációt igénylő feladatokra alkalmas és délután ébred fel igazán.

Tervezd be a feladatokat! Mi mindent kell csinálnod: tételt kidolgozni, elméletet tanulni, prezentációt készíteni? Hatékonyabban haladhatsz, ha a hasonló teendőket egy időszakra tömbösíted. Nálam bevált trükk, hogy reggel elsőként a legnagyobb falattal kezdek, és ha befejezni nem is tudom, egy adott, előre tervezett pontig eljutok benne, és ez amellett, hogy nagyon jó érzés, inspirál a továbbhaladásra is.

Tarts szünetet!

Az agyunk 25-30 percig tud hatékonyan egy dologra koncentrálni, utána elfárad és kezd elkalandozni. Állíts be egy időzítőt 25 percre, és amíg nem jelez, igyekezz nagyon koncentráltan dolgozni. Zárd be a közösségi oldalakat, kapcsold ki a telefonodon az értesítéseket és szólj a családnak, hogy ebben az időben ne zavarjanak. Ha letelt a 25 perc, tarts csak öt perc szünetet, amikor teljesen mással foglalkozol: állj fel, mozogj egy kicsit, beszélgess, igyál meg egy kávét a családdal. Az agyad ezalatt kipiheni magát, felfrissül és készen áll az újabb koncentrált erőfeszítésre. Három-négy ilyen kör után jöhet egy hosszabb szünet: étkezés, egy társasjáték vagy egy közös séta - a mozgás és a friss levegő nagyon fontos tanulás közben! Utána pedig visszatérhetsz ehhez az időzítős rutinhoz. Meg fogsz lepődni, hogy milyen jól haladtál, és így délutántól már lazábban karácsonyozhatsz, pihenhetsz. A módszer neve egyébként Pomodoro technika, amihez különböző alkalmazásokat is találhatsz, amik segítenek az időzítésben és a zavaró külső körülmények kiszűrésében.

A rövid szünetek mellett ajándékozd meg magad hosszabbakkal is. Ünnep van, ilyenkor tényleg fontos a kikapcsolódás és a szeretteiddel együtt töltött feltöltő idő. Ne vádold magad, ha néhányszor fél vagy egy egész napot kihagysz a tanulásból. A tudás nemcsak a konkrétan a tanulnivalóval töltött órák alatt születik meg a fejedben, szükség van úgynevezett inkubációs időre is, amikor a rengeteg információ ülepszik, kicsit szűrődik és érik. Meglátod, nem veszítesz, inkább nyersz a betervezett hosszabb szünetekkel, különösen, ha valóban pihentetően töltöd őket, és a tanulásra szánt napokon viszont hatékonyan haladsz.

Vigyázz a testedre is

Az asztal mellett töltött idő, az ülőmunka, a friss levegő hiánya és a karácsonykor gyakori túlevés nemcsak a tanulásra, az egészségedre sincs jó hatással. Bánj óvatosan a sütikkel és az alkohollal, ebédnél is válaszd a könnyebb fogásokat vagy a kisebb mennyiségeket. Fogyassz sok folyadékot, és ne feledkezz meg a mozgásról. Teremts ideális körülményeket az alváshoz: szellőztess ki, az ágyban már ne nyomkodd a telefont és próbálj meg időben lefeküdni. Ha vizsgadrukkal küzdesz  vagy időnként rádtör a pánik a tanulnivaló mennyisége miatt, egy néhány perces meditáció visszazökkenthet a kiegyensúlyozott állapotba.

Nem szégyen segítséget kérni

Mire  jók a csoporttársak? Biztosan van olyan, aki már túl van azon a vizsgán, amire te éppen készülsz. Meséltesd el vele, milyen volt, mire számíthatsz. Osszátok fel a tananyagot, tételkidolgozást egymás között, sőt ha közel laktok és olyan a személyiségetek, hogy együtt jobban megy a tanulás, akkor egy közös alkalmat is szervezhettek. Használj ki bátran minden olyan lehetőséget, amitől csökkennek a terheid!

Akármilyen fontos vizsga is áll előtted, jó, ha az ünnep mégis arról szól, ami a lényege: együttlétről, pihenésről, örömről. Remélem, hogy a fenti ötletek segítenek abban, hogy hatékony, mégis pihentető és boldog karácsonyod legyen. Kellemes ünnepeket!

3 + 1 tipp a hatékony felnőttkori tanuláshoz
Online tanulás - oktatói szemmel
Kisokos az online órádhoz - azaz, hogy készülj a tanulásra?