Luca napja - ma nem dolgozunk!

Ha szükséged van egy szabadnapra a karácsonyi bevásárláshoz, vagy éppen kipihennéd a hajtást az ünnep előtt, esetleg tanulásra szánnád az időt, de a főnököd nem enged - nyugodtan hivatkozz Szent Lúciára, na meg a tyúkokra és a jövő évi tojásmennyiségre, és ne dolgozz ma!

Olvasási idő kb.: 4 perc

Ez csak néhány a mai naphoz kapcsolódó hiedelmek és népszokások közül, amelyeket bizony ma már nehezen illesztenénk be a napjainkba. De honnan is erednek ezek a hagyományok, és miért épp a mai naphoz kapcsolódnak?

December közepe az év legsötétebb időszaka. Még jó néhány napig rövidülnek a nappalok és hosszabbodnak az éjszakák, hogy aztán karácsony előtt elkezdjen lassan visszatérni a fény. Ez azonban csak azóta van így, amióta a Gergely-naptárt használjuk, előtte évszázadokig a téli napfordulóra esett Luca napja. Maga a név is fényt jelent, nem csoda hát, hogy Lucát fényhozóként tisztelik több kultúrában is.

Szent Lúcia életével és vértanúhalálával nem rémítenélek titeket, inkább nézzünk körül a világban, és keressük meg, hogy mi az, amit ma is tudunk alkalmazni a Luca napjához kapcsolódó szokásokból még akkor is, ha a dologtiltó nap ötlete nem jön be a főnökünknél.

A skandináv példa

A svédek például hosszú, fehér ruhába öltözve, gyertyás felvonulással ünneplik ezt a napot, a fény visszatértét és a karácsonyi ünnepek hagyományos kezdetét. Általában egy kiválasztott még gyertyákkal ékesített koszorút is hord. Az ünnepségeket közvetíti a televízió, és a legtöbb iskola, óvoda is csatlakozik hozzájuk, sok helyen megválasztják a saját Lucájukat. Nálunk inkább Márton-napi szokás a mécsessel, fáklyával vonulás, úgyhogy nagy feltűnést kelthet, ha egy hónappal később megismételjük, ráadásul énekelve. Az ünnep része azonban a forralt borozás gyömbéres sütivel - jó indok a munka korábbi abbahagyására és a legközelebbi karácsonyi vásár felkeresésére!

Évszázadokkal, sőt évezredekkel korábban skandináv szokás volt a napforduló ünneplése is örömtüzek gyújtásával, amelyek a rossz szellemek elriasztását szolgálták. A kereszténység felvételével ezt is beépítették a Luca napi hagyományokba. Pedig milyen jó móka lehet egy hideg téli éjszakán a tűz körül összegyűlni, forralt bort vagy teát kortyolgatni és beszélgetni! Nem is kell késő estébe nyúlnia, mint nyáron, hiszen négy órakor már sötét van. Mindenesetre a gonosz szellemekkel vigyázzatok!

Téli napforduló

Peruban ugyan júniusra esik ennek az ünnepe, hiszen a déli féltekén ilyenkor van tél. Még a spanyol hóditások előtt lakomákkal és áldozatokkal ünnepelték a Napistent - állatokat, sőt néha gyerekeket is áldoztak neki! Szerencsére erről már letettek: a spanyol hódítók először betiltották ezt az ünnepet, majd később újra engedélyezték, és a mai napig ünneplik - most már ember- és állatáldozatok nélkül.

A római Szaturnaliákon a szántóföldi munkák végét ünnepelték: itt is voltak vacsorák és ajándékozás, mint most karácsonykor, de emellett az egyenlőség is megjelent egy rövid időre: a rabszolgáknak sem kellett dolgozniuk, és erre az időre emberként kezelték őket.

A kínaiak is a betakarítás, a szüret végét ünneplik ilyenkor, amikor végre családjuk körében ünnepelhetik munkájuk szó szoros értelmében vett gyümölcsét. Erre az alkalomra különleges rizsgolyókat is készítenek.

Magyar hagyományok

Hazánkban is nagyon sok hiedelem és népszokás kapcsolódik Luca napjához, de itt nem a fény visszatérése, hanem épp az év legsötétebb időszaka kapcsán, amikor nagyobb az esély gonosz szellemekkel találkozni, ráadásul a szent Lúcia mellett nekünk egy ártó boszorkányunk is van, aki a Luca névre hallgatott. Neki köszönhető a Luca széke készítése, amelyre felállva megláthatjuk, hogy a templomi gyülekezetben kik a boszorkányok.

Amit ma is alkalmazhatunk, az az időjárás megjóslásához kapcsolódik. Luca napjától karácsonyig ugyanis épp 12 nap van vissza - annyi, ahány hónap egy évben. Így ezeknek a napoknak az időjárásából következtetni lehet a jövő és megfelelő hónapjának napsütéses, borús vagy épp szeles időszakaira. A Luca-búza ültetése is hasonló célt szolgált: ha a cserépbe ültetett búza szép magasra nőtt, jó termésre lehetett számítani a következő évben.

Mi is megörvendeztethetjük a kollégákat egy kis Luca-búzával: ha nem is jósol termést, de egy kis tavaszt csempész a karácsonyváró irodába. De azt fenntartom, hogy a legjobb Luca-napi hagyomány a munkaszünet!

3 + 1 tipp a hatékony felnőttkori tanuláshoz
Online tanulás - oktatói szemmel
Kisokos az online órádhoz - azaz, hogy készülj a tanulásra?