December a látás hónapja

Szemünk fénye, több szem többet lát, nem lát a szemétől - ezek és még számos szólás, közmondás is mutatja, mennyire fontos életünkben a szem, a látás. Olyan alapvető kincsünk ez, aminek a létét, működését, egészségét legtöbbször természetesnek vesszük, és általában csak akkor figyelünk fel rá, amikor sérül vagy veszélybe kerül a látásunk.

Olvasási idő kb.: 4 perc

Magyarországon leggyakrabban októberre teszik a látás hónapját és az ehhez kapcsolódó akciókat, promóciókat és figyelemfelkeltő kampányokat, de nemzetközi szinten december a látás hónapja. Ilyenkor minden a látással és a szemünkkel kapcsolatos szemléletformálásról szól, illetve arról, hogy mennyire fontos rendszeresen megvizsgáltatni a szemünket akkor is, amikor (még) nem viselünk szemüveget. Egyes országokban kedvezményes vizsgálatokkal is várják azokat, akik most hallanak először ennek fontosságáról.

A látás adománya

Az egészséges  látás olyasmi, amink mindannyian tisztában vagyunk a fontosságával, mégis sokszor természetesnek, adottnak vesszük. Sokan közülünk azonban születésüktől fogva nélkülözik ezt az adományt, mások pedig a kor előrehaladtával szembesülnek vele. Kutatások szerint az öregedéssel kapcsolatos egyik legfőbb félelmünk a látás elvesztése. Épp ez mutatja az ilyen, egy-egy célnak szentelt hónapok, kampányok fontosságát: félünk a látásromlástól, de mégis kevesen tesznek a megelőzésért, és járnak rendszeresen szemészhez úgy, hogy nincs panaszuk. Ha te is azok közé tartozol, aki nem járt szemvizsgálaton az elmúlt évben, itt az ideje időpontot foglalni! A rutin szemvizsgálat már korai stádiumban kimutathat olyan elváltozásokat, amelyeken ebben a stádiumban még könnyű segíteni, de később már nehezebb lenne. Sok olyan szembetegség van, amelynek nincs észrevehető tünete a folyamat elején, de szemvizsgálattal mégis kiszűrhetők, és meg lehet kezdeni a kezelést.

Nézzünk néhány adatot!

  • A világon 2,2 milliárd ember él, aki elvesztette a látását vagy csökkent ez a képessége.
  • Ebből egymilliárd - azaz csaknem a fenti esetek fele - megelőzhető lett volna korai stádiumban történő kezeléssel.
  • A látásvesztés fő okai között fénytörési hibák és a szürkehályog szerepelnek.
  • Bár az érintettek többsége 50 év feletti, a látásromlás bármilyen életkorban bekövetkezhet.

Hogyan maradjak éleslátó?

A látás hónapjához kapcsolódó fő üzenet a megelőzésről és a szűrővizsgálatok fontosságáról szól. Szánj időt legalább évente a szemvizsgálatra akkor is, ha úgy tudod, hogy egészséges a szemed, ha pedig szemüveget viselsz, mindenképp a megfelelő dioptriát hordd - ezt a rendszeres vizsgálatokkal lehet biztosítani.

Talán furcsán hangzik, de az is nagyon fontos, hogy eleget pislogj. Ez biztosítja a szem megfelelő nedvességét, a száraz szem ugyanis könnyen irritálódik és begyullad, ami viszketést, pirosodást okoz. Ha a monitor előtt dolgozol, akár felére is csökkenhet a pislantásaid száma az átlagoshoz képest, így mindenképp figyelj oda arra, hogy rendszeresen megszakítva a munkát, szüneteket tarts. Ezeket ne böngészéssel töltsd, hanem kelj fel a monitor elől. A megfelelő folyadékfogyasztást nem győzik hangsúlyozni a szakemberek, de talán nem ismert, hogy a szem egészségében is nagy szerepe van.

Időnként pihentesd a szemünket - nemcsak a kiszáradás, de a monitor kékes fénye is fárasztó mind a szemizmok, mind az idegrendszer számára. Próbáld meg 45-50 perces feladatokra bontani a munkát, hogy minden órában 10-15 percet más jellegű munkával, pihenéssel vagy mozgással tölthess. Ha át kell vinned valamit egy másik osztályon dolgozó kollégának, vagy más, nem a laptophoz kapcsolódó feladatod van, esetleg itt az ideje a kávészünetnek, igyekezz így időzíteni. A legjobb, ha a szünetben tudsz sétálni, kijutsz a szabad levegőre és iszol egy nagy pohár vizet is.

Védd a szemed napszemüveggel télen is, nyáron is! A meleg hónapokban ez teljesen elfogadott, népszerű, pedig télen sokszor még élesebb is a fény, ha pedig hó is esik, akkor a visszavert fénysugarakat is meg kell szűrni. Ilyenkor is hordj UV szűrős napszemüveget, vagy ha szemüveges vagy, dioptriás napszemüveget.

Ha érdekelnek az egészséggel kapcsolatos témák, és szívesen tanulnál tovább ebben az irányban, nálunk ehhez kapcsolódó képzéseket is találsz!

3 + 1 tipp a hatékony felnőttkori tanuláshoz
Online tanulás - oktatói szemmel
Kisokos az online órádhoz - azaz, hogy készülj a tanulásra?