Hogy kerül a mézeskalács az asztalra? - Méhészetről, méhész képzésről

Hogy kerül a mézeskalács az asztalra? - Méhészetről, méhész képzésről

2022. november 28.
Hogy kerül a mézeskalács az asztalra? - Méhészetről, méhész képzésről

Nálunk családi hagyomány a közös mézeskalács-készítés - volt, hogy a barátok gyerekeivel együtt öten-hatan is összegyűltek az asztalunk körül, gyúrtak, formáztak, díszítettek és a nap végére több jókora süteményes fémdoboz telt meg a karácsonyi édességekkel. A szüleim lakóhelyén pedig az egész falu összegyűlik, és igazi közösségi esemény kerekedik a sütögetésből: recepteket csereberélnek, énekelnek, jó hangulatban együtt dolgoznak, míg a gyerekek a szülők körül szaladgálnak és elcsenik a nyers sütidarabokat.

A finom mézeskalács titka a jó minőségű méz, amiből ilyenkor télen általában több fogy. De honnan szerezhetsz igazán finom mézet, és mi a garancia a minőségre?

A méz igazi kincsesbánya, ami az egészséges táplálkozást illeti: különleges tápanyagokat tartalmaz, rengeteg bajra lehet gyógyír és még a szépségápolásban is hasznát vehetjük. A natúr méz rengeteg vitamint és ásványi anyagot tartalmaz, és hatékony orvosság külsőleg és  belsőleg használva is. Segíti a kalcium-felszívódást, kezeli a táplálkozásból eredő vérszegénységet, almaecettel kombinálva jótékony hatással van a gyulladt ízületekre, segít a legkülönbözőbb fertőzések és légzőszervi megbetegedések, sőt allergiás tünetek esetén is.

A mézet a méhek virágnektárból és élő növényi részek váladékából állítják elő, miközben egy-egy összetevőjét megváltoztatják. Ettől sűrűsödik be és érik tovább a lépsejtekben. A méz különböző szénhidrátok komplex keverékét tartalmazza, összetételét azok a virágok és növények határozzák meg, amelyekről a méhek a nektárt gyűjtik. Többnyire minden mézfajtában könnyen emészthető gyümölcscukor (38%) és szőlőcukor (31%) található.

Sajnos a hazánkban kapható mézfajták jelentős része cukorral dúsított. Ez ellen küzdenek azok a méhészek, akik szeretnék megvédeni a tiszta minőséget.

Miről ismerheted fel a tiszta, minőségi mézet?

 

Sok a félreértés a kristályosodással kapcsolatban: a tévhitekkel ellentétben ez a valódi mézek természetes tulajdonsága, aminek gyorsasága és megjelenése a méz fajtájától függ. A hamis mézek nem vagy csak nagyon lassan kristályosodnak. Mindig nézd meg a mézesüvegen található címkét, és ha a több hónapos méz még mindig áttetsző, inkább ne vásárold meg.

A túlságosan olcsó ár is gyanút kelthet: a hamis mézeket jellemzően a piaci ár alatt kínálják, így ilyenkor mindig legyünk résen, és nézzük meg alaposan, mit is vásárolunk.

Jó, ha olyan piacon vagy őstermelőtől választunk mézet, ahol megkóstolhatjuk vagy meggyőződhetünk az illatáról. Beszélgessünk el az árussal, szánjunk rá egy kis időt, hogy meg tudjuk állapítani, vajon mennyire megbízható. A hamis mézzel ugyanis gyakorlatilag cukorszirupot veszünk, ami a pénztárcánkra és az egészségünkre sem lesz jó hatással.

Saját készítésű méz?

 

Bizony, arra is van lehetőség, hogy magad állítsd elő a család asztalára szánt aranyló finomságot. A méhészkedés szép hobbi, gyakorlói szeretettel beszélnek róla: aki vérbeli méhész, az nem cserélné másra ezt az életformát - mondja Antal Zsolt, az Antal családi gazdaság méhésze. Hogy mit szeret benne? A méheket, a természetközeli munkavégzést, azt, hogy értéket állít elő. Az is fontos szempont, hogy aki méheket nevel, a környezetvédelem iránt is elkötelezett, hiszen ezek a szorgalmas kis rovarok rengeteget tesznek azért, hogy élővilágunk fennmaradjon.

Ha szeretnéd megtanulni a mézkészítés csínját-bínját, jobban elmélyedni a méhek világában, többet tudni róluk, az életükről és a gondozásukról, és a gyakorlatban is szeretnél tenni azért, hogy ezek a csodálatos kis állatok fennmaradjanak és tovább segítsék a gyümölcs- és zöldségtermesztést, végezz el te is egy méhészképzést!

- Nagyon sok olyan apró mozzanat van ebben a munkában, amit érdemes elraktározni az emlékeink között - véli Zsolt. -  Fontos számomra a tiszta, jó minőségű méz készítése, amit a saját családom asztalára is szívesen teszek. Ez lehet egy olyan hobbi, ami amellett, hogy kikapcsol, hasznot is hoz, kihívást is jelent, de jelentheti egy család teljes megélhetését is adhat.

Várjuk jelentkezésedet hamarosan induló méhész képzésünkre, amelynek során megismered a méhcsaládok kezelése és a telelő fészek elkészítése mellett a méhészeti eszközök és kaptárak gondozását, de azt is, hogyan kell rajokat befogni és betelepíteni, méhanyákat nevelni, pároztatni és anyásítani. Emellett  a méhészeti gépek, berendezések működésébe is betekintést nyerhetsz. Lehet, hogy a jövő karácsonyi mézeskalácsot már a saját mézetekkel készítitek?

A képzés pontos hosszával, árával és minden egyéb információval kapcsolatosan keresd képzésszervezőinket az info@minerva90.hu e-mail címen vagy a 22 501 665-ös számon. Kövesd Facebook- és Instagram oldalainkat, ahol üzenetben is szívesen válaszolunk minden kérdésedre